14 Temmuz 2013 Pazar

KARBEYAZ-HATAY

İSMİ GÜZEL KARBEYAZ

İskenderun’dan çıkıp 50 dakikalık yolculuk yaptıktan sonra Antakya’nın girişine varırsınız. Ancak Antakya merkezine ilerlemeden Reyhanlı yol ayrımından sapar ve bir müddet sonra St.Pierre Kilisesinin olduğu tarafa dönerseniz Altınözü tabelasını görürsünüz. Tabelayı görür görmez sola kıvrılıp yokuş yukarı çıkmaya başlayın. Antakya Kalesine çıkan yolu kullanarak Altınözüne giriş yaparsanız biraz ileride "Yiğityolu" yazan büyük tabelayı bulursunuz. Bir müddet sonra "Seferli" köyünü solda bırakıp "Karbeyaz" tabelasından girin.
İskenderun’dan Karbeyaz'a tam 2 saat çekiyor. Katettiğimiz mesafedeki yollar epey düzgün. Bir sıkıntı çekmiyorsunuz. Tek sorun Altınözü’nden sonraki güzergahın nispeten ıssız olması. Yazı yabanda tek tük araçla karşılaşırsınız ve bu yüzden kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Yol boyunca size bostanlardaki sapsarı kavunlar eşlik eder. Toprak hayli susuz görünmesine rağmen kavunların yanı sıra Tütün, Ayçiçeği ve Kabak ta yetiştirilmiştir. Zeytin bahçelerini hiç söylemiyorum. Dağ taş  zeytin ağacı.

Karbeyaz yolunda kavun bostanları

Karbeyaz'da tepeler Zeytin ağaçlarıyla doluKarbeyaz'da bütün evlerde tandır faslı yaşanır

Karbeyaz'da tandır keyfi

Karbeyaz'da mimari de çok ilginçtir. Selçukl ve Artuklu eserlerinde görebileceğimiz simge ve süslemeler ansızın karşınıza çıkabiliyor.

Söylendiğine göre 16.yy.da Osmanlı’nın Yavuz sultanı, Selim Han, Memlük Seferinden dönerken hasta ve sakatlanan yeniçerileri Karbeyaz çevresine yerleştirmiştir. Hatay devleti, Türkiye Cumhuriyetine katıldıktan sonra 1968’e kadar nahiye olarak kalan Karbeyaz’a o zaman 12 köy bağlıymış. Şu anda Beldeye bağlı 10 köy bulunmakta.

Bucaklar (Nahiyeler) Türk idari sisteminden çıkarıldıktan sonra ismi Yiğityolu olarak değiştirilmiş, 1975 yılında da Yiğityolu Belediyesi kurulmuştur. 2008 yılında Beldenin adı Karbeyaz olarak tekrar değişmiş. Eee bu kadar güzel Öz Türkçe bir ismi varken en doğrusu yapılmış bence.
Karbeyaz'ın Pınarbaşı Camiisi

Karbeyaz'da bulunan Pınarbaşı Camii'nin minareden sağlanan girişi


Karbeyaz'ın tarihi evleri bakım bekliyor
Karbeyaz insanı genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Köyün kooperatifi de mevcut.
Özellikle zeytincilik sonbahar başında başlayıp ocak ayına kadar devam ediyor. Yazları ise ekin biçiliyor, buğday hasadı yapılıyor. İncir ve incirin farklı çeşitleri Karbeyaz’da yetişiyor.  
Beldede ilköğretim okulu, Sağlık ocağı, Askeri karakol  var.
Hatay ve Suriye arasında bulunan Karbeyaz (Yiğityolu) Sınır kapısı 40 yıl önce kapanmış. Son zamanlarda Suriye’deki iç karışıklıktan kaçan Suriye vatandaşları bu sınırdan da giriş yaptılar. 

Karbeyaz sokakları

Karbeyaz sokaklarında geleneksel salça kaynatımı
Karbeyaz'da hemen hemen her evde biber salçası yapılır


Evlerin içleri de geleneksel mimariye uygun olarak ahşap oymalı dolapları barındırır


Karbeyaz'ın şirin sokakları

Karbeyaz sokaklarında gezerken kapıların süslemeleri hemen dikkatinizi çekerKarbeyaz'da geleneksel mimari örnekleri her adım başında karşınıza çıkar

Karbeyaz şimdi yeni misafirlerini ağırlıyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder