17 Mart 2013 Pazar

İSKENDERUN-ARSUZ


İŞTE BENİM ARSUZ'UM!

BENİM KÜÇÜK ARSIZIM!

(Bu yazı Hatay Keşif Dergisi'nde yayınlanmıştır.)
Birçok kişi için farklı çağrışımlar yapan Arsuz’a bir de benim gözümle bakın istedim. Nereden başlasam? İsminin anlamından mı, içinden geçen çayın denize kavuştuğu yerdeki muhteşem görüntüden mi, baharda esen ipeksi rüzgarından mı, mazisinden mi, sükunetinden mi?
ARSUZ ÇAYI DENİZE KAVUŞUYOR
Nereden başlarsam başlayayım zevkle başlayıp bitireceğime eminim. Çocukluğumda içimi cız edip yakan görüntü, yaşıtım kızların güzel bisikletleriyle plaja kadar havalı havalı gidip dondurmalarıyla evlerine dönmeleriydi. Özenirdim. O zamanlar daha hareketli ama daha sakin, daha serin ama daha sıcaktı. Trafik canavarları henüz hortlamamışlardı. Temiz, dumansız bir havası, gürültüsüz sokakları vardı. Yanlış anlaşılmasın, o kadar da geçmişten bahsetmiyorum. Takriben 20 yıl öncesi filan. Küçük bir turistik beldeydi işte. Ama çok popülerdi. “Atari” meselesi daha yeni çıkmıştı. Devlet Demir Yolları kampı yakınlarında bir kafede yüksek teknolojinin son merhalesi gibi gördüğümüz atari sırası bir çileydi. Sıramız gelince jetonu yuvaya atıp, ekran başına geçer, küçük bir adamı, küçük bir manivela ile ileriye doğru zıplatıp durur, tepelerden aşırırdık! Kavga kıyamet kopardı. Şimdiki bilgisayar oyunlarını düşününce komik geliyor tabi. 

İSKENDERUN ARSUZ ÇAYI
Öyle yazlığımız falan yoktu. Sadece hafta sonları gelirdik buraya. Ama her gelişimiz bir heyecandı.  Geçenlerde yine yolum düştü Arsuz’a. Yine içimde bir huzur. İnanın öyle bir havası var, adaçayı gibi yatıştırıcı. Ada demişken, bu şirin kasaba, bana hep Büyükada’yı hatırlatır. Kıyıya yakın taraftaki yol üzerinde bulunan ulu ağaçlar ve begonviller arasındaki eski tip yalılar bende bu hissi uyandırır. Bu şirin kasabanın merkezinin aynen Büyükada’da olduğu gibi trafiğe kapatılmış olduğunu, sokaklarında kırmızı bir faytonla gezdiğimi hayal ederim.

ARSUZ'DA BALIKÇI TEKNELERİ
O gün, Arsuz’un girişindeki bir otelde gerçekleştirilen “Hatay’da Turizm Stratejisi ve Eylem Planı” konulu toplantı bittikten sonra acıktığımı hissedip doğru merkeze sürdüm ve Arsuz Belediyesi’ne yakın bir tarafta arabayı parkettim. Şapkamı başıma takıp ana cadde üstünde yürüyerek uygun bir restoran aradım. Arsuz Otel’inden İskenderun istikametine, sağa sola bakınarak yürüdüm. Derken, caddenin bitiminde sağ tarafta bir çardak ilgimi çekti. Sıcak bir mekan olduğunu anlayıp uzaktan da eti şöyle bir kolaçan ettikten sonra “Dönerci Suat Usta” da karar kıldım. Hemen siparişimi verdim. Sapsarı biber ve salatalık turşularının tepeleme doldurulduğu bir tabak anında geliverdi. Bir müddet sonra da tam kıvamında dürümüm ve ayranım… Gerçekten de nefisti. Canı “İskenderun döneri” çekenleri buraya getirmek lazım diye düşündüm. Suat beyi methetmek üzere yanına gittim. İyi şeyleri takdir etmenin o iyi şeyin devamını getireceğine inananlardanım. Mekandan mutlu ayrılıp aynı yolu geri dönerken bir de baktım ki “Leydi Pastanesi” halen çalışıyor. Buranın dondurmasını yemeden dönmek olmazdı. Bu pastanenin sahibi olan usta, ailesiyle beraber kışları Antakya’da Kabak tatlısı yapıyor, yazları ise Arsuz’da bu şahane dondurmasını. Uzun yıllardır böyle devam ediyorlar. O güneşin altında, külahta doğal dondurmamı hüplete hüplete, park yerine kadar yürüdüm. Büyük zevkti. Arsuz Çayı kıyısında o kadar güzel bir esinti vardı ki İskenderun’a dönmek istemedim.
ARSUZ KÖPRÜSÜ

Bu lezzet turunu birkaç hafta sonra bu sefer ailemle yaptım. Meğer Suat Usta’nın babası Fuat Bey dedemin eskilerden ahbabı imiş. Tesadüf işte! Midemizi şenlendirip üzerine de bir bidon dolusu turşuyu bize hediye etmez mi?! Yeme de yanında yat! Nezaketi için buradan ona tekrar teşekkür ederiz. Yemek faslından önce yine eski bir ahbabı, Arsuz’un muhtarlarından Yakup Turan Bey’i ziyaret etmiş ve balıkçı dükkanından bol miktarda balık satın almıştık. O da bize, bunlar da promosyonu diyerek, yeni toplanmış patlıcan ve limonları poşetlere doldurup verdi. Bu eli açık, sohbeti güzel insan meğer birkaç hafta önceki toplantıda da bulunuyormuş ve beni orada görmüş. Hemen arka sıranızdaydım dedi. Böylece yakından da tanışmış olduk o zaman dedim. Yıllardır muhtarlık görevini yürüten Yakup Bey Arsuz’un yerlilerinden. Seçimlerde Hristiyan olmasına rağmen Sünni ve Alevi çoğunluğun oyunu alarak geldiğini ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. “Dostlarım beni yalnız bırakmadı!” 4 dönemdir muhtarlık görevini başarıyla yürütmesi zaten onun bu işe layık olduğunu gösteriyor. Yakup bey bize balıkçı tekneleri ile bir tur yapmayı teklif etti. Bu teklif reddedilecek cinsten değildi ama bir başka zamana diyerek onunla vedalaştık. 

ARSUZ ÇAYI VE BALIKÇI KAYIKLARI
ARSUZ'DA TARİHİ EVLER
Yolunuz düşerse Turan Balıkçılık’tan balık almadan dönmeyin. Hem belki bizim denemediğimiz ama Arsuz Çayı’nın kuytularından yakalanan Yılan Balığı’nı da deneme şansını yakalayabilirsiniz. Yakup Bey bu işi çok iyi biliyor.

Bu arada Arsuz deyip te yılların Arsuz Oteli’nden bahsetmeden olmaz. Sezon’un en yoğun olduğu dönemlerinde bile elit havasını koruyan, kıyısında denize girmenin bir keyif olduğu otel Arsuz’un kültlerinden.


İSKENDERUN'UN GÜZEL KIZI ARSUZ









ARSUZ ÇAYI


İSKENDERUN GÜLCİHAN SAHİLİ


KLEOPATRA'NIN ŞİFA KAYNAĞI, İSKENDERUN GÜLCİHAN'IN KUMLARIYDI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder